Omezte hrozbu ransomware s QNAP NAS

Language

Ochrana Vašich dat před ransomware

Udělejte si plán záchrany na ochranu proti virům zamykajícím data na bázi šifrování

Ransomware je nastupující hrozba ohrožující podniky i uživatele v domácnostech, která se zaměřuje na počítače a síťová zařízení. Jednoduchou a přesto účinnou metodou omezení hrozby ransomware je zajistit, abyste vždy měli aktuální, dálkově ovládané zálohy. QNAP NAS je ideální zálohovací centrum zahrnující rozsáhlé možnosti zálohování, podporuje snímky v časových bodech umožňující jednotlivcům a organizacím chránit důležitá data, obnovovat soubory a zamezovat prostojům.

Je neuvěřitelně rychlý a než se varovná zpráva zobrazila na obrazovce, zašifroval už na pevném disku všechno hodnotné - trvá to jen několik sekund.

BBC News, duben 2016

Co je to zamykací ransomware?

Zamykací ransomware je ransomware šifrující soubory (Cryptolocker, CTB Locker, TeslaCrypt, a další), který zašifruje soubory nacházející se na místních discích, odpojitelných diskových jednotkách, mapovaných síťových discích a dokonce i mapování systému Dropbox. Po obětech bude vymáháno výkupné za dešifrování napadených souborů. Jinak nebudou již nikdy moci napadené soubory otevřít.

… A proč je zamykací ransomware tak obtížný?

 • Ransomware se zpravidla šíří e-maily typu phishing, a většinou bývá ukryt v přílohách e-mailů, jako například v souborech .zip, .pdf, .doc, .exe, .js a dalších. Příliš obtížně se identifikuje a sám se šíří.
 • Tradiční antivirus nemusí vždy ransomware nové generace detekovat.
 • Zamykací ransomware používá asymetrické šifrování nebo pokročilejší šifrovací metody, které je obtížné (ne-li zcela nemožné) prolomit lokálně.
 • Oběti jsou donucovány za obnovení svých souborů zaplatit (běžně nesledovatelnými platebními prostředky) s tím, že jinak jim hrozí trvalá ztráta souborů.

Zálohujte s QNAP NAS a zachraňte své soubory

Ačkoli první linií obrany proti zásahu škodlivým softwarem je pečlivost a dodržování racionálních uživatelských zvyklostí (pravidelná aktualizace Vašeho software, neotevírat nedůvěryhodné e-maily, nenavštěvovat neznámé webové stránky, atd.), vždy byste měli pamatovat také na zálohování svých dat.

QNAP NAS poskytuje jednoduché řešení zálohování/obnovení souborů a dat. Jeho linuxový operační systém QTS jej dělá mnohem bezpečnějším než systémy Windows®, kterým hrozí větší riziko útoku. Nativní podpora snímků v časových bodech provozovaných odděleně od souborového systému navíc dělá z QNAP NAS spolehlivé zálohovací řešení pro rychlou reakci k zálohování, obnovení důležitých souborů a systémových dat.

» Zjistěte si více o svazku QNAP a o snímcích LUN

Snímky: Rychle reagujte při zálohování a obnovení

Snímky zaznamenávají metadata souborů mimo souborový systém a umožňují uživatelům zachovat a obnovit více verzí stejného souboru, složky nebo i celého svazku. Jestliže na Vašem systému dojde k útoku ransomware nebo k jiné neočekávané situaci, můžete se rychle a snadno vrátit zpět do předchozího stavu zaznamenaného snímkem.

 • Blokové snímky

  Blokový snímek QNAP podporuje inkrementální zálohy pro úsporu úložného prostoru. Protože kopíruje pouze provedené změny, šetří také čas na zálohování a obnovení.

 • Obnovení jediným kliknutím

  Obnovení dat prostřednictvím snímků trvá jen několik minut. Protože snímky jsou uloženy odděleně mimo souborový systém, umožňují uživatelům obnovit originální nezašifrované soubory, i kdyby byl svazek napaden ransomware.

 • Replika snímku

  Po vytvoření snímků můžete snímky pro dvojí ochranu účinně zkopírovat na jiný QNAP NAS.

 • Zaručený prostor na snímky

  Neustálé zapisování dat programy Ransomware může způsobit, že ochrana dat snímky selže z důvodu nedostatku volného místa. Unikátní QNAP funkce "Zaručený prostor na snímky" tomu pomůže zabránit tím, že na snímky rezervuje vyhrazený prostor.

Poznámka: Snímky vyžadují QNAP NAS s alespoň 4GB RAM.

Kroky pro obnovení Vašich souborů pomocí snímků

QNAP Lab simuloval útok ransomware a potvrdil, že následující kroky jsou vhodné k obnovení dat pomocí snímků QNAP.

  • Používejte QNAP NetBak Replicator (nebo jiný zálohovací nástroj) k pravidelnému zálohování souborů na NAS z uživatelských účtů, které mají jen omezená přístupová práva (důrazně doporučujeme) a poté pomocí účtu administrátora nakonfigurujte funkci snímků.
  • Chcete-li rezervovat vyhrazený prostor na snímky a zajistit, aby byl vždy uchováván konkrétní počet snímků, nakonfigurujte si "Zaručený prostor na snímky".
  • Jestliže zaznamenáte aktivitu ransomware nebo vám bude doručena zpráva s požadavkem na výkupné, okamžitě odpojte svůj počítač od internetu a zrušte připojení mezi infikovaným počítačem a NAS. Je-li možno, odpojte také síťový kabel od NAS, abyste zamezili šíření viru.
  • Jestliže máte NAS s výstupem do HDMI, můžete k NAS připojit myš, klávesnici a monitor HDMI a získat k NAS přístup pomocí HD Station. Jestliže Váš NAS nemá výstup do HDMI, pak při připojování k NAS prosím zajistěte, aby Váš počítač nepřipojil žádné infikované sdílené složky, dokud nebude snímek obnoven.
  • Klikněte na “Storage Manager” (Správce úložišť), zaškrtněte “Snapshot Manager” (Správce snímků), a zobrazí se Vám seznam snímků.
  • Vyberte některý snímek pořízený před útokem ransomware, vymažte všechny soubory v infikované složce, a poté tyto soubory obnovte pomocí snímku. Vaše soubory by teď měly být obnovené a nezašifrované.